Něco málo z historie stříkačky PPS 16

article preview

Náš sbor od roku 1888 používal  ruční koňskou stříkačku, která byla zakoupena ještě před jeho založením. Sbor byl založen 15. července 1888.

28. května 1927  byla zaslána  žádost  obecnímu  zastupitelstvu o koupi nové  motorové stříkačky. Trvalo to celých 10 let než se 13. března 1937 rozhodlo o koupi. 13. dubna se začaly projednávat nabídky od firem. Po dohodě s hasiči 17. dubna byla uzavřena kupní smlouva s firmou ZIKMUND na koupi stříkačky za  31.500 Kč a 300 m hadic.  Obec ale neměla tolik peněz, tak si musela peníze půjčit v místní Kampeličce.

7. srpna 1937 se obecní zastupitelstvo rozhodlo převzít záruku na koupi stříkačky za těchto podmínek:

1) Hasičský sbor zažádá o udělení podpory u zemského výboru

2) bude hradit půjčku z výtěžku hasičských podniků

3) bude hradit půjčku z pravidelných příspěvků obce

4) dodrží lhůtu ke splácení půjčky -  nejdéle 12 let

Z vyprávění pamětníků vyplývá, že stříkačka  měla kmotru a to paní Marii Cihelkovou, která na její koupi přispěla hasičům částkou 15.000 Kč.

Jak jsme ji renovovali

Oprava stříkačky trvala několik let. Začalo to koupí zapalovacích svíček v roce 1992,  pak jsme zjistili, že magneto je slabé. Po pěti letech přesvědčování strojníka p. Kšány bylo magneto odesláno do opravy na Moravu. Oprava stála 4.500 Kč.

V roce  2008 náš sbor slavil 120. výročí založení sboru. Chtěli jsme stříkačku při této příležitosti dát do nového laku. Našli se tací, kteří tvrdili, že se tím zničí, že lak by se měl pouze opravit. Po domluvě s místním automechanikem panem Fouknerem  jsem stříkačku k němu dopravil a on ji dal nový lak, který stál 19.500 korun. Dále jsem sháněl písmomalíře a linkaře, aby byla podoba zachována tak, jak ji v roce 1937 naši  předkové   přijímali. Povedlo se. Linkaře a písmomalíře jsem sehnal přes kamarády, kteří opravují veterány v Kytíně. Za obnovu nápisu a linek jsme zaplatili 5.000 Kč.

Vypracoval:   Veselý Jan